Deni Šesnić


Umjetnička i stručna djelatnost


Oblikovanje svjetla:


1991.god.  Predstava, kazalište ili produkcija, datum premijere

1. Snjeguljica i sedam patuljaka, HNK Ivana Pl. Zajca, HKD, 09.11.1991.


1992.god.

1. Orkestar, HKD , 1992.

2. Iz života kukaca, HKD , 1992.


1993.god.

1. Tko se boji Virginije Woolf, HKD Teatar Rijeka, 15.10.1993.


1994.god.

1. Woyzeck, HKD Teatar Rijeka, 15.01.1994.

2. Pir malograđana, Scena Arka, 10.03.1994.

3. Muka, HNK Ivana Pl. Zajca, JAK Mali Lošinj, 02.04.1994.

4. Ćelava pjevaćica, HKD Teatar Rijeka, 20.05.1994.

5. Anđeli u Americi, HKD Teatar Rijeka, 18.10.1994.

6. Seksualne perverzije, HKD Teatar Rijeka, 10.12.1994.


1995.god.

1. Smrt Vronskog, HNK Ivana Pl. Zajca, 12.05.1995.

2. Gisselle,  Balet HNK Ivana Pl. Zajca, 1995.

3. Garderobijer, HKD Teatar Rijeka, 20.05.1995.


1996.god.

1. U očekivanju Godota, HKD Teatar Rijeka, 19.01.1996.

2. Maria Stuarda, HNK Ivana Pl. Zajca, 09.03.1996.

3, Arkadija, HNK Ivana Pl. Zajca, 02.05.1996.

4. Pjesnikova kob, Zadar, HKK Zadar, 26.09.1996.

5. Pjesnikova kob, Rijeka, HNK Ivana Pl. Zajca, 10.11.1996.

6. Antigona, HNK u Varaždinu, 15.12.1996.


1997.god.

1. Žudnja, ZKM Zagreb, Teatar EXIT, 1997.

2. Don Juan, Kazalište u Tuzli, 22.02.1997.

3. Dubrovački skerac, Kazalište Marina Držića Dubrovnik, 16.11.1997.


1998.god.

1. Razgovori nakon pogreba, HKD Teatar Rijeka, 17.01.1998.

2. Glorija, HNK Ivana Pl. Zajca, 06.03.1998.

3. Saloma, Dream Team Teatar Zagreb, 06.1998.

4. Satyricon, Zagrebački ljetni festival, 05.07.1998.

5. Leda, HNK Ivana Pl. Zajca, 17.10.1998.

6. Umjetnička akcija, HKD Teatar Rijeka, 01.12.1998.

7. Lenin san, Scenska radionica Porat Rijeka, 12.1998.


1999.god.

1. Macbeth, Pulska tvrđava, Teatar 2000 Zagreb, 1999

2. Metamorfoza, HKK Zadar, 1999

3. Bez ničega, HKK Zadar, 1999

4. Un bel di vedremo, HNK Ivana Pl. Zajca, 13.03.1999.

5. Slamnati talijanski šešir, HNK Ivana Pl. Zajca, 05.03.1999.

6. Alma Mahler, ITD Zagreb, 14.04.1999.

7. Ifigenija na Aulidi, HKD Teatar Rijeka, 21.12.1999.

8. Buba u uhu, HNK Ivana Pl. Zajca, 22.10.1999.

9. Amelija, HNK Ivana Pl. Zajca, 12.11.1999.

10. Kraljevo, HNK Ivana Pl. Zajca, 03.12.1999.


2000.god.

1. Ispovjedi, ITD Zagreb, 2000.

2. The double dealer, Werkstatt der kulturen Berlin, 2000.

3. 50% ich ben ein Balkanier, Teatar EXIT Zagreb, 2000.

4. Ljubavna pisma Staljinu, ITD Zagreb, 27.10.2000.

5. Čitajte Kamova, HNK Ivana Pl. Zajca, 17.11.2000.

6. Pet vrsta tišina, HKD Teatar Rijeka, 28.11.2000.

7. Albus kralj, Scenska radionica Porat Rijeka, 2000.

8. Spet kosovirji, Lutkovno gledališče Ljubljana, 2000.


2001.god.

1. Eva Braun, Teatar EXIT Zagreb, 2001.

2. Dnevnik Adriana Molea, Teatar EXIT Zagreb  / Smješko Zagreb, 2001.

3. Alisa iza kompjutera, Kazalište Marina Držića Dubrovnik, 30.01.2001.

4. Michelangelo Buonarotti, HNK Ivana Pl. Zajca, 17.03.2001.

5. Krabuljni ples, HNK Ivana Pl. Zajca, 11.05.2001.

6. Kristofor Kolombo, Dubrovačke ljetne igre, 11.08.2001.

7. Carmen, HNK Osijek, 11.11.2001.

8. San ivanjske noći, Kazalište Komedija Zagreb, 22.12.2001.


2002.god.

1. Akvarij, HNK Ivana Pl. Zajca, 12.01.2002.

2. Negdje daleko, ITD Zagreb, 13.01.2002.

3. Edith Piaf, Kazalište Komedija Zagreb, 01.03.2002.

4. Šteta što je kurva, HNK Ivana Pl. Zajca, 15.03.2002.

5. Don Huan, HNK Zagreb, 2002.

6. Velika očekivanja, Kazalište Trešnja Zagreb, 2002.

7. Figarov pir, HNK Osijek, 2002.

8. Početak zimskog perioda, Kazalište Marina Držića Dubrovnik, 29.11.2002.

9. Olakšanje, Prostor Plus Rijeka - MAPA, 02.12.2002.

10. Jedno, Histeria Nova, 2002.


2003.god.

1. Glorija, HKD Teatar Rijeka, 2003.

2. Peer Gynt, HNK Ivana Pl. Zajca, 2003.

3. Simmone Boccanegra, HNK Zagreb, 2003.

4. Mali dućan strave, Kazalište Komedija Zagreb, 2003.

5. Životinjska farma, V. Lisinski - CANTUS, 2003.

6. Nevjesta od vjetra, HNK Zagreb, 2003.

7. Cosi e se vi pare, HNK Ivana Pl. Zajca, 2003.

8. Mit o labirintu, Labirint Dubrovnik, 2003.

9. Amfitrion, Dubrovačke ljetne igre, 2003.

10. Marat - Sade, Teatar ULYSSYS - Brioni, 2003.

11. Aida, Peking, 27.09.2003.

12. Karolina Riječka, HNK Ivana Pl. Zajca, 10.2003.

13. West side story, HNK Zagreb, 2003

14. Kino predstava, Teatar TRAFIK-Teatar EXIT , 2003.

15. Carmen, HNK Split, 06.11.2003.

16. Nabucco, HNK Ivana Pl. Zajca, 21.11.2003.

17. Filumena Marturano, HNK Ivana Pl. Zajca, 2003.

18. Octopusy, HNK Zagreb, 2003.


2004.god.

1. Lady Macbeth - Katarina Ismailova, HNK Zagreb, 2004.

2. Liliom, HNK Split, 2004.

3. Hamlet, HNK Ivana Pl. Zajca, 2004.

4. Aquaplan, TALA Centar, 2004.

5. Camelot, HNK Osijek, 2004.

6. Edip, HNK Varaždin, 2004.

7. Gubec beg, Kazalište Komedija Zagreb, 2004.

8. Ekvinocijo, Dubrovačke ljetne igre, 2004.

9. Play Beckett, Teatar ULYSSYS - Brioni, 2004.

10. Koreolan, Oprea HNK Zgreb, 2004.

11. Heraklo, Alkestida, HNK Zagreb, 2004.

12. Carmen, HNK Ivana Pl. Zajca, 12.11.2004.

13. Maratona di New York, HNK Ivana Pl. Zajca, 2004.

14. Nikola Šubić Zrinjski, HNK Osijek, 19.11.2004.

15. Patnje gospodina Mockonpotta, Kazalište Komedija Zagreb, 09.12.2004.


2005.god.

1. Maria Callas master class, HNK Ivana Pl. Zajca, 2005.

2. Jalta, Jalta, HNK Ivana Pl. Zajca, 2005.

3. La Sylphide, HNK Zagreb, 2005.

4. Muškarci u suknjama, žene isto, TALA Centar, 2005.

5. Rigoletto, HNK Zagreb, 18.03.2005.

6. Galeb, HNK Ivana Pl. Zajca, 2005.

7. Skidajte se do kraja - The Full Monty, Kazalište Komedija Zagreb, 2005.

8. Bludi, HNK Ivana Pl. Zajca, 2005.

9. Dan od Amora, Kazalište Marina Držića Dubrovnik, 14.05.2005.

10. Cosi fan tutte, HNK Ivana Pl. Zajca, 2005.

11. Ondine, Dubrovačke ljetne igre, 2005.

12. Hamlet, Teatar ULYSSYS - Brioni, 2005.

13. Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja, HKD Teatar Rijeka, 06.10.2005.

14. Šuma Striborova, Gradsko kazalište lutaka Rijeka, 2005.

15. Beckett, HNK Zagreb, 2005.

16. Čekajući svog čovika, Kazalište Kerempuh Zagreb, 11.2005


2006.god.

1. Lift - Sjeme, TALA Zagreb, 2006.

2. Pepeljuga, Kazalište Trešnja Zagreb, 2006.

3. Trnoružica, HNK Zagreb, 2006.

4. Čarobna frula, Gradsko kazalište lutaka Zagreb, 2006.

5. Ena in druga, Mladinsko Gledališče, 03.2006

6. Božanstvena komedija, Pozorište Novi Sad, 15.03.2006.

7. Ivana Brlić Mažuranić, Kazalište Marina Držića Dubrovnik, 18.03.2006.

8. Maestro, HNK Balet Zagreb, 24.03.2006.

9. Seviljski brijač, Opera HNK Zagreb, 12.05.2006.

10. Giselle, Balet HNK Zagreb, 09.06.2006.

11. Kolbaba i Brzojavko, Dječje kazalište Osijek, 08.07.2006.

12. Don Giovanni, Opera HNK Zagreb, 07.10.2006.

13. Mali princ, Kazalište Marina Držića Dubrovnik, 11.10.2006.

14. Bolest porodice M., Jugoslavensko Dramsko Pozorište Beograd, 19.10.2006.

15. Mačke na vrućem limenom krovu, HKD Teatar Rijeka, 17.11.2006.

16. Majstor i Margarita, Dramsko kazalište Gavella, 27.11.2006.

17. Kondor i princeza, Gradsko kazalište lutaka Zagreb, 2006


2007.god.

1. Krabuljni ples, Opera HNK Zagreb, 27.01.2007.

2. Pustolovine Toma Sawyera, Gradsko kazalište lutaka Rijeka, 15.02.2007.

3. Veronika Desinićka, Ansambl LADO, 09.03.2007.

4. Molliere, HNK Varaždin, 20.03.2007.

5. Važno je zvati se Ernest, HNK Zagreb, 20.03.2007.

6. Dijalozi karmelićanki, HNK Zagreb, 19.04.2007.

7. Kako misliš mene nema?, Teatar EXIT Zagreb, 00.4.2007

8. Dundo Maroje, HNK Zagreb, 14.05.2007.

9. Labuđe jezero, Balet HNK Zagreb, 01.06.2007.

10. Šuma Striborova, Pučko učilište Velika Gorica, 2007

11. Lukrecija, HNK Ivana Pl. Zajca, 2007

12. Dum Marinu u pohode, Dubrovačke ljetne igre, 30.07.2007.

13. Arkulin, Dubrovačke ljetne igre, 18.08.2007.

14. Romeo (i Giulietta), Gradsko kazalište lutaka Rijeka, 21.09.2007.

15. Ero s onoga svijeta, HNK Ivana Pl. Zajca, 03.10.2007.

16. Pepeljuga, Balet HNK Zagreb, 27.10.2007.

17. Traviata, HNK Osijek, 09.11.2007.

18. Opera za tri groša, HNK Zagreb, 16.11.2007.

19. Romeo i Julija, Balet HNK Ivana Pl. Zajca, 23.11.2007.

20. Pčelica Maja, Opera HNK Ivana Pl. Zajca, 09.12.2007.

21. Koko u Parizu, Zagrebačko kazalište mladih, 18.12.2007.


2008.god.

1. Ujak Vanja, HKD Teatar Rijeka, 09.01.2008.

2. Faust, Opera HNK Split, 19.02.2008.

3. Babina gujica, HNK Split, 23.02.2008.

4. Riva i druxi, HNK Ivana Pl. Zajca, INK Pula, 06.03.2008.

5. Dance Macabre, Balet HNK Zagreb, 15.03.2008.

6. Planet Držić, Kazalište Marina Držića Dubrovnik, 09.05.2008.

7. Seviljski brijač, HNK Ivana Pl. Zajca, 09.05.2008.

8. Divlje meso, Pozorište Banja Luka, 02.06.2008.

9. Orfej, Opera HNK Zagreb, 13.06.2008.

10. Dundo Maroje, HNK Zagreb - Dubrovačke ljetne igre, 12.07.2008.

11. Romeo i Julija 1968, Teatar ULYSSYS - Brioni, 14.08.2008.

12. Petar Pan, Gradsko kazalište lutaka Rijeka, 02.10.2008.

13. Pustolov pred vratima, HNK Zagreb, 03.10.2008.

14. Splitski akvarel, Opera HNK Split, 15.11.2008.

15. I konje ubijaju, zar ne, HNK Zagreb, 21.11.2008.

16. Ana Karenjina, HNK Ivana Pl. Zajca, 12.12.2008.


2009.god.

1. Pepeljuga, Opera HNK Zagreb, 16.01.2009.

2. Kraljevo, HNK Zagreb, 20.02.2009.

3. Bajadera, Balet HNK Split, 13.03.2009.

4. Amino mišljenje, HNK Ivana Pl. Zajca, 24.03.2009.

5. Crux Dissimulata, Opera HNK Zagreb - Biennale, 17.04.2009.

6. Dantonova smrt, HNK Zagreb, 24.04.2009.

7. Proces, Balet HNK Ivana Pl. Zajca - Biennale, 26.04.2009.

8. Vragolasta djevojka, Balet HNK Zagreb, 15.05.2009.

9. Škrtac, HNK Ivana Pl. Zajca, 19.07.2009.

10. Ploča od školjaka, Društvo Sinjali Baška, 05.09.2009

11. Slavuj, Gradsko kazalište lutaka Rijeka, 17.09.2009.

12. Cassanova u Istri, Opera HNK Ivana Pl. Zajca, 03.10.2009.

13. Građanin plemić, HNK Zagreb, 20.11.2009.

14. Za dobra stara vremena, Gerila Media, 04.12.2009.

15. Put oko svijeta za 80 dana, Zagrebačko kazalište mladih, 20.12.2009


2010.god.

1. Ogledalo duše, Balet HNK Ivana Pl. Zajca, 23.01.2010.

2. Mačak u čizmama, Žar Ptica, 05.03.2010.

3. Fado, Balet HNK Zagreb, 06.03.2010.

4. Tutto sule donne, HNK Ivana Pl. Zajca, 24.03.2010

5. Da je proklet Kam, HNK Ivana Pl. Zajca, 09.04.2010

6. Mazzepa, Opera HNK Zagreb, 07.05.2010

7. Daphnis and Chloe, Balet HNK Ivana Pl. Zajca, 22.05.2010

8. Don Quijotte, Balet HNK Zagreb, 05.06.2010

9. Cirkus destetika, HNK Ivana Pl. Zajca, 20.07.2010

10. Nikola Šubić Zrinjski, Opera HNK Zagreb, 24.09.2010.

11. Vještica Hillary ide u kazalište, Opera HNK Zagreb, 26.09.2010.

12. Drama o Mirjani i ovima oko nje, HNK Zagreb, 15.10.2010

13. Opera za tri groša, HNK Ivana Pl. Zajca, 22.10.2010

14. Šišmiš, Opera HNK Zagreb, 10.12.2010


2011.god.

1. Marija Jurić Zagorka, HNK Zagreb, 28.01.2011

2. Euridice, HNK Ivana Pl. Zajca, 25.02.2011

3. Diskretni šarm buržoazije, Balet HNK Ivana Pl. Zajca,12.03.2011

4. Blue Butterfly, Balet HNK Ivana Pl. Zajca, 07.04.2011

5. Šuma Striborova, Opera HNK Ivana Pl. Zajca, 13.04.2011

6. Sjajno mjesto za nesreću, HNK Ivana Pl. Zajca, 28.04.2011

7. Cabaret Brecht - Arturo Ui, Teatar ULYSSYS - Brioni, 22.07.2011

8. Veli Joža, Gradsko kazalište lutaka Rijeka, 21.09.2011

9. Mileva, Opera SNP Novi Sad, 21.10.2011

10. Tri sestre, HNK Ivana Pl. Zajca, 04.11.2011

11. Severna bajka (Peer Gynt), Balet Madlenianum Beograd, 10.12.2011


2012.god.

1. Mazzepa, Latvijska nacionalna opera Riga, 28.01.2012

2. Makerada, HNK Ivana Pl. Zajca, 03.02.2012

3. Antigona, HNK Ivana Pl. Zajca, 25.02.2012

4. Krletka, Kerempuh Zagreb, 08.03.2012

5. Pigmalion, HNK Zagreb, 23.03.2012

6. Mileva, Balet SNP Novi Sad, 29.04.2012

7. Bastion, Kazalište Marina Držića Dubrovnik, 10.06.2012

8. Pokojnik, Teatar ULYSSYS - Brioni, 02.08.2012

9. Zang Tumb Tumb, Drama SNG Ljubljana, 15.09.2012

10. Postolar od Delfta, Opera HNK Zagreb, 19.10.2012


2013.god.

1. Fine mrtve djevojke, Dramsko Kazalište Gavella, 01.11.2013

2. U znaku vage, HNK Zagreb, 22.02.2013

3. Sutra je(nije) novi dan, Teatar EXIT, 03.02.2013

4. Mozart efekt, Balet HNK Ivana Pl. Zajca, 03.08.2013

5. Posljednji ljetni cvijet, Muzički Biennale Zagreb - Opera SNP Novi Sad, 28.03.2013                                                            

6. Višnjik, HNK Zagreb, 05.10.2013

7. Tramvaj zvan čežnja, INK Pula, 04.10.2013

8. Ivica i Marica, Opera HNK Zagreb, 25.10.2013

9. Kaligula, Drama SNG Ljubljana, 15.11.2013

10. Vječna kuća, MNT Skoplje, 07.12.2013


2014.god.

1.Tosca, Opera HNK Zagreb, 07.03.2014

2. Thelma & Luuise, INK Pula, 15.05.2014

3. Razbojnici, HNK Zagreb, 15.09.2014

4. 260 Dana, HNK Osijek, 07.11.2014


2015.god.

1. Dijalozi Karmelićanki, Opera SNG Maribor, 27.03.2015

2. Fašnički koncert, HNK Zagreb, 16.02.2015

3. Cirkus Primitif,  Balet Introdans Arnhem, Holandija, 10.10.2015

4. Modrobradi, Balet HNK Zagreb, 13.11.2015


2016.god.

1.Rigoletto, Opera HNK Ivana Pl. Zajca Rijeka, 06.02.2016

2. Romeo i Julija, Balet HNK Zagreb, 19.03. 2016

3. Raskružje, Putokazi, 15.04. 2016

4. Satovi plesa za odrasle i napredne, Tjedan suvremenog plesa, 02.06. 2016

5. Egzorcizam, INK Pula, 15.10.2016


2017.god.

1.Labuđe jezero, Balet HNK Zagreb, 17.03.2017

2.Labuđe jezero, Balet HNK Ivana Pl. Zajca Rijeka, 12.05.2017


Scenografije:


The double dealer, Werkstatt der kulturen Berlin, 2000.

Edip, HNK Varaždin, 2004.

Liliom, HNK Split, 2004.

Bolest porodice M., Jugoslavensko Dramsko Pozorište Beograd, 19.10.2006.

Riva i druxi, HNK Ivana Pl. Zajca Rijeka, INK Pula, 06.03.2008.

Ploča od školjaka, Društvo Sinjali Baška, 05.09.2009

Sjajno mjesto za nesreću, HNK Ivana Pl. Zajca, 28.04.2011

Cabaret Brecht - Arturo Ui, Teatar ULYSSYS - Brioni, 22.07.2011

Pokojnik, Teatar ULYSSYS - Brioni, 02.08.2012

Fine mrtve djevojke, Dramsko kazalište Gavella, 01.11.2013

Thelma & Luuise, INK Pula, 15.05.2014

260 Dana, HNK Osijek, 07.11.2014

Raskružje, Putokazi, 15.04. 2016

Egzorcizam, INK Pula, 15.10.2016


Ostala umjetnička i stručna djelatnost:


Projektiranje rasvjete za crkvu Sv. Lucije u Jurandvoru na otoku Krku, 2009 god.

Oblikovanje svjetla za ceremoniju otvaranja i zatvaranja 2. Azijskih igara na pijesku 2010 god. u Omanu.

Projektiranje javne rasvjete u Baški, Zvonomirova ulica, 2010 god.

Projektiranje javne rasvjete za park Marijan u Baški, 2011 god.

Projektiranje dodatne rasvjete u špilji Biserujka na otoku Krku, 2012 god.

Projektiranje nove rasvjete u špilji Vrela u Fužinama, 2012 god.

Projektiranje galerijske rasvjete za galeriju foto kluba Rijeka, 2012 god

Oblikovanje svjetla za izložbu “Pozornice” Dalibora Laginje, 2012 god.

Sudjelovanje u finalizaciji projektiranja novog Makedonskog narodnog teatra u Skoplju, izradi osnovne postavke rasvjetnog parka, oko 450 konvencionalnih reflektora te 75 pokretnih (moveing head) uređaja, 2013 god

Oblikovanje svjetla za izložbu “Miro”, Umjetnički paviljon Zagreb, 2014 god.

Projektiranje galerijske rasvjete za galeriju HDLU  Rijeka, 2014 god.

Oblikovanje svjetla za izložbu “Vugrinec”, Umjetnički paviljon Zagreb, 25.02.2015 god.

Oblikovanje svjetla za izložbu “Rodin”, Umjetnički paviljon Zagreb, 05.05.2015 god.

Postav izložbe i oblikovanje kataloga ribarskog muzeja Buymer, Baška, otvaranje 26.06.2015

Oblikovanje svjetla za likovnu instalaciju "Pola", Gorana Petercola u Munsteru, zgrada Westfalia Wilhelms Univerziteta, otvorenje 9.01.2016 Munster, Njemačka, 08.01.2016 god.

Projekt rasvjete crkve Sv. Jakova, Kornić, otok Krk, 2016 god.  

Projekt rasvjete za sakralnu izložbu u crkvi Sv. Kvirin Krčke katedrale, 2016 god.

Oblikovanje svjetla za izložbu “Giacometti”, Umjetnički paviljon Zagreb, 20.09.2016 god.

Osnivanje gitarističkog festivala Baška international guitar fest, te umjetničko vodstvo festivala 2012, 2013, 2014, 2015 god.

Kao glazbenik u sastavu grupe “Molto Cortese”, snimam CD u izdanju Dallas Records-a,  2013. god.

Oblikovanje svjetla za izložbu ZGRAF 2017, galerija Lauba, Zagreb, 09.01.2017 god.




Nastavna djelatnost


Moja nastavna djelatnost započinje 1998. godine kada nakon završene akademije  dobivam ponudu za rad u MAPA-i (Moving academy for performing arts Amsterdam) kao vanjski predavač. U nekoliko narednih godina predajem na brojnim seminarima održanim u Bukureštu, Bratislavi, Pragu, te Berlinu.

U razdoblju između 1998. i 2001. godine predavao sam na 13 radionica od kojih je najkraća trajala 2, a najduža 14 tjedana. Ukupno sam kao nastavnik u MAPA-inim radionicama proveo 68 tjedana u četiri godine:


1998, SvibanjSvijetleća tijela, Mogošaja, Bukurešt, Rumunjska,

                                            3 tjedna

1998, Srpanj – KolovozLjetna Akademija, Berlin, 8 tjedana

1998, ProsinacFestival 4+4 dana, Prag, 2 tjedna

1999, SiječanjRadionica u Zadru, 3 tjedna

1999, LipanjPraški Quadriennale PQ99, 4 tjedna

1999, Srpanj – KolovozLjetna Akademija, Berlin, 8 tjedana

2000, SiječanjRadionica oblikovanja svjetla, Zadar, 2 tjedna

2000, Travanj Radionica studijskog menedžmenta, Bukurešt, 3 tjedna

2000, SvibanjLaboratorij pošiljalac, promatrač, primalac, Berlin, 3 tjedna

2000,Ljetna Akademija, Berlin, 12 tjedana

2000, ListopadSvijetleća tijela, Mojmirovice, Slovačka, 3 tjedna

2001, OžujakRadionica studijskog menedžmenta, Bukurešt, 3 tjedna

2001, Kolovoz – ListopadLjetna Akademija, Berlin, 14 tjedana


Od 2009.god. predajem na Akademiji dramske umjetnosti u nastavnom zvanju docenta. Autor sam tri nova kolegija na studiju snimanja u smjeru Oblikovanja svjetla:


1.Uvod u scensko svjetlo

2.Kazališna rasvjeta i projekcije

3.Oblikovanje svjetla.


Prva dva kolegija su i izborni predmeti unutar Sveučilišta u Zagrebu tako da ih osim studenata snimanja upisuju i studenti drugih akademija, najčešće Arhitekture, Dizajna, Likovne akademije te Tekstilno tehnološkog fakulteta.

Pod kolegijem Uvod u scensko svjetlo održavam radionicu svjetla u kojoj se studenti po prvi put susreću s kazališnim načinom kreiranja predstave u svim segmentima.

U sklopu suradnje umjetničkih akademija Zagrebačkog sveučilišta mentoriram rad studenata na realizaciji oblikovanja svjetla sljedećih opernih projekata:


1. Čarobna frula, 2009

2. Ivan Grozni, 2010

3. Carmen, 2011

4. Priča o vojniku, 2012

5. Slavuj, 2013

6. Orfej, 2014

7. Madame Buffault , 2015

8. Lukava mala lisica, 2017


U suradnji s kolegom Borisom Popovićem pokrećem novu metodu računalne predvizualizacije svjetla, koju studenti sve više primjenjuju u praktičnom radu na akademskim projektima.

Projektirao sam uređenje i rasvjetni park novog kazališnog prostora F22 u sklopu akademije.

Projektirao sam rasvjetu akademske galerije.

Suradnik sam na nekoliko umjetničkih istraživanja:


2014 godine “Primjena automatskih reflektora  umjetničkoj nastavnoj produkciji”

2015 godine “Video projekcije kao poveznica scenografije i scenske rasvjete”

2016 godine "Obojeno svjetlo kao dinamički čimbenik scenskog oblikovanja”

2017 godine “Multimedijski pristup scenskom oblikovanju”


Posljednje tri godine mentoriram oblikovanje svjetla na Sveučilišnoj smotri.

Na MA snimanju, smjeru oblikovanje svjetla od 2009. godine upisano je ukupno deset studenata.

Pod mojim mentorstvom diplomirali su sljedeći studenti:


1.Željka Fabijanić, s radom “Ogledi o dizajnu svjetla u Hrvatskoj i svijetu”

2.Marino Frankola, s radom “Boja i svjetlo-obojena svjetlost kao kazališni medij”

3.Vesna Kolarec, s radom “Priprema i rad na projektu Carmen”

4.Elvis Butković, s radom “Metode osvjetljavanja zona igre u kazalištu”

5.Marko Mijatović, s radom “Oblikovanje svjetla u ambijentalnom kazalištu: umjetnički pristup i tehničke predispozicije”



Zagreb 10.srpnja 2017.